Czerwiec 2017 – Ukraina – Dzień 1 – Przez Wołyń do Krzemieńca.

Kolejny, planowany od kilku miesięcy, wyjazd na Ukrainę. Wyjazd w dalszym poszukiwaniu polskich śladów na tych ziemiach. W ciągu 8 dni zamierzamy (ja i moja małżonka) przejechać po coraz lepszych Ukraińskich drogach ponad 1000 km i odwiedzić 28 miejscowości. Startujemy.

Dzień 1 (12 czerwca  - poniedziałek)

  1. Z Chotomowa do Dorohuska (przejście graniczne) – 290 km – 4 godziny
  2. Z Dorohuska do Krzemieńca – 232 km – 3 godz. 40 min.

Krzemieniec

Na przejściu granicznym w Dorohusku zjawiamy się o godzinie 6 z rana. Praktycznie nie ma kolejki, więc już po godzinie jesteśmy po obu odprawach. Dodajemy jeszcze drugą godzinę wynikającą ze zmiany czasu na wschodni i mkniemy do Łucka. Od granicy do Kowla prowadzi nas droga M07. Pod Kowlem zmieniamy ją na  M19 i po 2 godzinach od przekroczenia granicy (tzn. po 136 kilometrach) dojeżdżamy do Łucka (pierwszej z planowanych miejscowości tzn . 1 z 28).

Łuck  – miasto na rzeką Styr. W II RP stolica Województwa Wołyńskiego. A w Łucku:

Zamek Lubarta – wybudowany w II połowie XIV wieku przez Lubarta, wuja Jagiełły. W roku 1429 odbył się tu 13 – tygodniowy Zjazd Monarchów Europejskich, którego celem było opracowanie planu obrony Europy przed Tureckim (Islamskim) najazdem. Mija kilka wieków, a tu nic się nie zmienia – takiego planu Europa nie ma po dziś dzień.

DSC_0023DSC_0025 DSC_0021 DSC_0020
Drugim interesującym nas (z wiadomych względów) zabytkiem Łucka, jest pojezuicki zespół składający się z renesansowej Katedry śś. Piotra i Pawła oraz Kolegium Jezuickiego. Kompleks powstał w I poł. XVII wieku.

DSC_0007

Opuszczamy Łuck. W dalszym ciągu zmierzamy drogą M19 w kierunku południowym. Po 36 minutach (i 36 kilometrach) docieramy do Młynowa (2 z 28).

Młynów – osiedle typu miejskiego nad rzeką Ikwą.

W Młynowie do lat 40 – XX wieku znajdował się klasycystyczny, wybudowany w końcu XVIII wieku, Pałac Chodkiewiczów. Do dzisiejszych czasów z pałacowego kompleksu pozostałą tylko jedna z oficyn.

Zmierzamy dalej na południe drogą M19. Po 29 minutach dojeżdżamy do Dubna (3 z 28).

Dubno – miasto nad rzeką Ikwą.

W Dubnie zatrzymujemy się przy ulicy Zamkowej 7 przed XVI-wiecznym Zamkiem Ostrogskich, na którego terenie znajduje się Pałac Lubomirskich.

W Dubnie w roku 1813 zmarł Tadeusz Czacki – twórca słynnego Liceum Krzemienieckiego. Dom w którym Czacki dokonał żywota mieści się przy ulicy Szewczenki 2.

Przy ulicy Szewczenki 37 stoi willa, w której spędził swoją młodość gen. Stanisław Skalski – as polskiego lotnictwa z czasów II w.ś.

Gimnazjum Państwowe im. Stanisława Konarskiego (ul. Szewczenki 23), gdzie w roku 1933 Stanisław Skalski zdał maturę.

W ubiegłym roku na ścianie gimnazjum pojawiła się dwujęzyczna tablica: „Tu uczył się i w 1933 r. ukończył gimnazjum as polskiego lotnictwa gen. Stanisław Skalski”. 

Klasycystyczny kościół św. Jana Nepomucena z początku XIX wieku przy ul. Kniazia Ostrogskiego 18.

Trzy lata temu na fasadzie znajdowała się tablica poświęcona pisarzowi Antoniemu Malczewskiego. Dzisiaj jej nie było. Może została tylko zdjęta na czas odnowienia elewacji. Czas pokaże.

Na Domie Kontraktów (ul. Swobody 1) znalazłem tablicę poświęconą Honoriuszowi Balzacowi.

Balzac przez Dubno przejeżdżał dwukrotnie: pierwszy raz w roku 1847 w drodze do Wierzchowni do Eweliny Hańskiej, drugi raz 1950 w drodze powrotnej do Paryża z poślubioną Eweliną Hańską.

Z Dubna do Krzemieńca jest tylko 36 kilometrów, więc po 36 minutach od wyjazdu z Dubna meldujemy się w Kamieńcu w cudownie położony, tuż pod Górą Bony, przy ul. Szewczenki 15, Hotelu „Stare Mesto” (300 hr za pokój bez śniadania).

20170612_173826(0)

Po zameldowaniu wychodzimy na miasto, nad którym królują ruiny Zamku Królowej Bony.

20170612_154159(0)

Naprzeciwko hotelu, przy ulicy Szewczenki 30  znajduje się kościół św. Stanisława Biskupa z połowy XIX wieku.

DSC_0248

W kościele znajduje się pomnik Juliusza Słowackiego – najsłynniejszego krzemieńczanina. Pomnik został ustawiony tu w roku 1909, w 100 rocznicę urodzin poety.

Na pomniku napis:  „Juliusz Słowacki ur. w Krzemieńcu 1809 r., zm. w Paryżu 1849 r. „Lecz zaklinam niech żywi nie tracą nadziei””.

Przy pomnik na ścianie tablica z roku 1939 z napisem: „Pamięci Juliusza Słowackiego urodzonego w Krzemieńcu dnia 23 sierpnia 1809 roku zmarłego w Paryżu dnia 5 kwietnia 1849 roku  - Krzemieńczanie 28 sierpnia 1939 r. 

Krzemienie słynie nie tylko z Juliusza. Słynie również ze słynnego Liceum Krzemienieckiego, szkoły którą w 1805 roku założył Tadeusz Czacki przy współudziale Hugona Kołłątaja.

Liceum Krzemienieckie powstało na bazie klasztoru Jezuitów z I połowy XVII wieku.

DSC_0159 DSC_0162

W pojezuickim kościele śś. Ignacego Loyoli i Stanisława Kostki w roku 1809 został ochrzczony Juliusz Słowackim, syn Euzebiusza Słowackiego – profesora literatury w tutejszym Liceum,  oraz Salomei Słowackiej z domu Januszewskiej, córki administratora szkolnych dóbr.     

Na dziedzińcu szkoły stoi pomnik jej założyciela Tadeusza Czackiego.

Tadeusz poprzez bramę spogląda na Górę Bony.

Zanim miasto zostanie spowite całunem nocy, udajemy się ulicą Starego Detiuka na Cmentarz Tumski, aby zapalić lampkę na grobie matki Juliusza – Salomei z Januszewskiej primo voto Słowackiej secundo voto Bécu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>