Maj 2017 Kielce

W Kielcach zatrzymaliśmy się w Hotelu Bristol przy ulicy Sienkiewicza, w hoteli w którym swego czasu zamieszkiwali Józef Piłsudski, czy Henryk Sienkiewicz.

Zwiedzanie Kielc rozpoczynamy od ulicy Sienkiewicza, od ulicy która jest głównym deptakiem tego miasta. Ulica ta rozpoczyna się od Pomnika Niepodległości przy |Dworcu PKP, a kończy się pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza – jej patrona.

Spacerując tą ulicą od strony Dworca PKP, w pierwszej kolejności natrafiamy na  kamienicę przy Sienkiewicza 52, gdzie w roku przyszedł na świat Gustaw Herling – Grudziński. Autor wstrząsających wspomnień z pobytu w sowiecki łagrach. 

Naprzeciwko, na skwerku, na ławeczce przy partyjce szachów spotykamy Jana Karskiego, człowieka, który jako pierwszy przekazał „Władcom ludzkości”  informację o zagładzie narodu żydowskiego. Chciał poruszyć ich sumienia. mówił, że „jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku, ludność żydowska przestanie istnieć”. Interwencji nie było,..

Do końca swoich dni nie mógł sobie wybaczyć, iż nie udało mu się przekonać ani Roosevelta, ani Churchilla, aby przerwali Holokaust. Proponował trzy drogi. Jednak oni nie byli tym zainteresowani, pomimo, iż posiadali odpowiednie środki. Antysemitami zostaliśmy my, bo nie pomogliśmy, mimo iż takich środków nie posiadaliśmy.

….przy partyjce z Karskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>